autyzm nie przegap - Przegląd Filmów o autyzmie i zespole Aspergera

Spotkanie z Katią Schrödinger

W dniu 25 listopada 2016 w ramach VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera odbyło się spotkanie z Katią Schrödinger autorką bloga "Koci Świat ASD"

 

 

 

 

26.XI.2016 godz 19:30 Don Juan - zwiastun

  W ramach autyzm nie przegap - VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera zapraszamy w dniu 26 listopada 2016 (sobota) o 19:30 DON JUAN

Tytuł: Don Juan

 Reżyseria: Jerzy Śladkowski

 Zdjęcia: Wojciech Staroń
 Produkcja: Szwecja, Finlandia, 2015

 Rosja, Niżny Nowogród. 22-letni wycofany, nieśmiały i nieporadny Oleg to student ekonomii, który ma objawy zespołu Aspergera. Jest niedojrzały społecznie i nie do końca dorósł jeszcze do roli mężczyzny. Za wszelką cenę poszukuje miłości i akceptacji, której nie jest w stanie znaleźć. Choć otacza go wiele osób, które chcą mu pomóc, ich działanie okazuje się bezskuteczne. Dominująca, neurotyczna i histeryczna matka Marina za wszelką cenę chce wyrwać syna z życiowego letargu i różnymi metodami próbuje otworzyć go na świat. Przede wszystkim jednak usiłuje znaleźć mu dziewczynę. Wymyśla niecodzienne terapie, aż w końcu znajduje teatralną grupę przygotowującą kostiumową wersję spektaklu „Don Juan”, w którym Oleg ma zagrać tytułową rolę. Kontrast pomiędzy romantycznym stylem bycia legendarnego francuskiego libertyna a niedostatkami w osobowości Olega okazuje się tak wyraźny i silny, że prowadzona w ten sposób terapia nabiera ironicznego, wręcz satyrycznego wyrazu. Akcja ratowania Olega z życiowej depresji i zrobienia z niego mężczyzny ma jednak pozytywne zakończenie. Pomoc przychodzi nagle i z zupełnie nieoczekiwanej strony. Na horyzoncie pojawia się piękna aktorka Tania, która zmienia nieporadnego studenta nie do poznania. Najskuteczniejszą terapią dla Olega okazuje się jednak udział w filmie – to bycie przed kamerą trwale modyfikuje jego zachowanie i reakcje. Reżyser filmu przyznaje: „Jedyną osobą, która permanentnie starała się wykorzystać obecność kamery na swoją korzyść był Oleg. Rozgryźliśmy go po kilku dniach. Najlepszy materiał kręciliśmy, gdy Oleg głęboko wchodził w to, co działo się z nim lub wokół niego, gdy pozwalałem innym robić z nim rzeczy, które musieli zrobić, na przykład podczas terapii, osobistego treningu, rozmów, kłótni czy flirtu. Pod koniec zdjęć Oleg stał się bardzo oddanym przyjacielem, człowiekiem znacznie dojrzalszym niż był na początku, a być może również znacznie lepszym ode mnie reżyserem filmu dokumentalnego. Co się stało? To proste: my „nauczyliśmy” się czytać jego osobowość, a on „nauczył” się czytać nas samych. Zrozumiałem, że on wcale nie wygłupia się tak bardzo, jak sądziłem”. Reżyser nazwał swój film „dokumentalnym obrazem na poprawę nastroju”.

 

26.XI.2016 godz 18:00 Życie animowane - zwiastun

 W ramach autyzm nie przegap - VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera zapraszamy.
 W dniu 26 listopada 2016 (sobota) o 18:00 ŻYCIE ANIMOWANE

  tytuł oryginalny: Life, Animated

  reżyseria: Roger Ross Williams

  muzyka: Todd Griffin

  zdjęcia: Thomas Bergmann

  produkcja: Francja, USA 2015

 

 

Biograficzna opowieść o podróży autystycznego syna laureata Nagrody Pulitzera Rona Suskinda, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disney'a uczył się jak żyć w prawdziwym świecie. Dokumentacji tej niezwykłej historii podjął się się Roger Ross Williams, laureat Oscara z 2010 roku.
Zapraszamy Państwa oraz widzów, aby wspólnie towarzyszyć bohaterom tej niezwykle ciepłej historii. Film bez wątpienia zdobędzie serca odbiorców w każdym wieku, przedstawiając nam prawdziwą historię rodziny, która wygrywa z jak najbardziej prawdziwym problemem, jakim jest choroba dziecka, dając nam absolutnie bajkową, ale przede wszystkim najprawdziwszą nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

 

26.XI.2016 godz 17.00 Spotkanie z Katią Schrödinger autorką bloga "Koci Świat ASD" (wstęp wolny)

 W ramach autyzm nie przegap - VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera zapraszamy w dniu 25 listopada 2016 (piątek) o 19.30 na spotkanie z Katią Schrödinger autorką bloga "Koci Świat ASD"

 

 Katia Schrödinger, 28-latka z ASD, autorka bloga "Koci Świat ASD" oraz publikacji „Koci Świat ASD czyli świat osoby ze spektrum autyzmu”. Interesuje się informatyką i językami. Pisze programy oraz własne teksty literackie, prowadzi szkolenia i warsztaty, na których przybliża innym, jak wygląda rzeczywistość osoby z ASD. Sama o sobie pisze, że chce osiągnąć sukces, nie dzięki litości i taryfie ulgowej, ale dzięki wiedzy i umiejętnościom. „Mam autyzm i nie zbieram pieniędzy na konto. Za to piszę, co mi się podoba”.  Na swoim blogu, którego prowadzi od 2013 roku, opisuje jak wygląda codzienne życie osoby z ASD, często w bardzo dosadny i obrazowy sposób. Można tam przeczytać o wizytach u kosmetyczki, o egzaminie na prawo jazdy, o przejazdach komunikacją miejską oraz o relacjach z NTK (Neurotypowy Kolega/Koleżanka), a kiedy się już zacznie, to nie można skończyć. Autorka zawsze jednak podkreśla, że chce, aby inni widzieli w niej osobę taką jaką jest, a nie tylko dziewczynę ze spektrum autyzmu.

WSTĘP WOLNY

26.XI.2016 godz 15:30 As One: The Autism Project - zwiastun

 W ramach autyzm nie przegap - VI przegląd filmów o autyzmie i zespole Aspergera zapraszamy.
 W dniu 26 listopada 2016 (sobota) o 15:30  AS ONE: THE AUTISM PROJECT

 

  tytuł oryginalny: As One: The Autism Project

 

  reżyseria: Hana Makki

  czas trwania: 80 min.
  produkcja: Zjednoczone Emiraty Arabskie 2014

 

 

 

 

 

Poruszający dokument o dzieciach, rodzicach i nauczycielach zaangażowanych w Projekt Autyzm - teatralno-muzyczny program przeznaczony dla dzieci cierpiących na tę chorobę. Do udziału w projekcie zostały wybrane dzieci z różnych środowisk. Relacje z warsztatów oraz wywiady z nauczycielami i rodzinami dają wyjątkowy wgląd w problemy autyzmy. Dokument As One jednych może doprowadzić do śmiechu, innych do łez, lecz nikogo nie pozostawi bez nadziei.